parallax background

Glutensiz Beslenme Zayıflama Yöntemi mi?

Gut hastaları nasıl beslenmelidir?
Gut Hastaları Nasıl Beslenmelidir ?
Ekim 11, 2018

Glütensiz Beslenme Zayıflama Yöntemi Midir?


Mutlaka duymuşuzdur, hayatımdan ekmeği/glüteni çıkardım şu kadar kilo verdim… Evet doğru olabilir, ancak kilo vermesinin birçok nedeni olabilir. Kalori açığı oluşturmuştur, glütensiz beslenmek için normalde yediği poğaça böreklerden uzak durmuştur ve glütene karşı hassasiyeti olabilir.
Peki nedir bu glüten? Neden bu glüten düşmanlığımız? Glüten buğday proteinidir ve tahıl tanesindeki depo proteinlerinin prolaminler alt sınıfına dahildir. Prolaminler buğday, arpa, çavdar veya yulaf unlarından hazırlanan ekmek, bisküvi, kek, pasta vb. fırıncılık ürünlerinin yanı sıra et, sosis, çorba vb. hazır gıdalarda da bulunmaktadırlar. Bu tarz ürünlerde glüten; inceltici, tekstür geliştirici, su veya yağ tutucu olarak görev yapmaktadır.
Glütensiz beslenme toplumun %1’ ini oluşturan "glütene hassas bağırsak sistemi" olarak bilinen çölyak hastalığında tek tedavi yöntemi olarak kullanılır. Araştırmalarda glütene hassasiyeti olmayan sağlıklı kişilerde ise glütensiz beslenmenin bağırsaklarda kötü bakterileri artırarak olumsuz yönde etkilediği belirtilmiştir. Besin örüntüsünün vitamin, mineral ve lif oranı da azalmış oluyor ve kan şekerinde daha hızlı düşüşler yaşanıyor. Bu durum da diyabet riskini artırıyor.
Ayrıca glütensiz ürünleri istediği gibi yiyebileceğini düşünen bir kesim var. Bu gıdalar daha çok işlenmiş gıdalardır. Çoğunlukla patates nişastası veya pirinç nişastasından üretilmiş oluyor. Aynı zamanda glutensiz diyetler civa ve arsenik gibi toksik metal riskine sahiptirler. Karın ağrısı, şişkinlik, bağırsak alışkanlığında değişiklik (ishal veya kabızlık), baş ağrısı, bulantı, eklem ve kas ağrısı, dermatit, depresyon gibi şikâyetleriniz oluyorsa bir doktor ve diyetisyene danışın.